Nowy raport FVO dotyczący transportu koni z Rumunii na rzeź - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva! Nowy raport FVO dotyczący transportu koni z Rumunii na rzeź - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!

Nowy raport FVO dotyczący transportu koni z Rumunii na rzeź

mon4FVO (Food and Veterinary Office), unijna jednostka powołana by monitorować dobrostan zwierząt w UE przeprowadziła w 2009 roku kontrolę transportów koni i koniowatych z Rumunii – kraju będącego obok Hiszpanii oraz Polski największym eksporterem żywych koni na rzeź do Włoch. Podobnie jak w przypadku poprzednich raportów, także tych dotyczących naszego kraju (do przeczytania pod zakładką: Prawo, Raporty 2008-2009) dokument ten jest bardzo krytyczny.Rozporządzenia unijne są źle wdrożone i nie przestrzegane; w punktach przeładunkowych gromadzi się konie zdrowe razem z chorymi zakaźnie, konie są źle oznakowane, zabijane w sposób niezgodny z prawem, zaś transporty długodystansowe nie spełniają kryteriów obowiązującego od trzech lat Rozporządzenia 1/2005 WE.
Całość raportu w wersji angielskiej dostępna jest tutaj:
https://www.ratujkonie.pl/images/pliki/eqidaeromania2009.pdf
Podobny raport z Hiszpanii:
https://www.ratujkonie.pl/images/pliki/spainequidaereport2009.pdf
Komentarz Fundacji Viva:
Właściwie można stwierdzić, że w kwestii warunków transportu ww. raport nie różni się niczym od poprzednich, dotyczących innych krajów członkowskich. Jest to zatem kolejny dowód na to, że obowiązujące prawo nie tylko nie funkcjonuje ale skłania wręcz do wniosku, że tych praktyk należy po prostu zakazać.
Nowa Komisja Europejska nie kwapi się jednak niestety do szybkiego przygotowania poprawek do ww. Rozporządzenia. Nowy komisarz odpowiedzialny za politykę zdrowia, której podlega także polityka dotycząca dobrostanu zwierząt, Maltańczyk John Dalli, oprócz bardzo ogólnikowych zapewnień o tym, że „jak najszybciej zajmie się tym problemem” nie wykazuje się większą aktywnością na tym polu. Pozostaje nam zatem wywierać nacisk na rząd włoski w kwestii zakazu rzezi koni w tym kraju (patrz: „Inicjatywa na rzecz zakazu zabijania koni we włoskim parlamencie  możesz pomóc!” pod zakładką „aktualności”), postulować o wprowadzenie podobnego zakazu w Polsce (więcej pod zakładką: „działaj”) oraz wywierać presję na Parlament Europejski poprzez inicjatywę „8hours” (www.8hours.eu ).  Kropla drąży skałę.

Kontakt

Zapisz się na nasz newsletter
i otrzymuj najnowsze informacje.

Nasza społeczność na Facebooku Nasza społeczność na Facebooku

Ratuj Konie :
E-mail : info@ratujkonie.pl
Tel. : 797 649 508
BNP Paribas 19 1600 1462 1030 9079 0000 0025

Biuro :
Fundacja Międzynarodowy Ruch
na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16/39
03-772 Warszawa
www.viva.org.pl

KRS 0000135274
NIP 525-21-91-290
Regon 016409834

Ładowanie treści wpisu

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.