Ważne! Akcja dla koni z Morskiego Oka! - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva! Ważne! Akcja dla koni z Morskiego Oka! - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!
Ważne! Akcja dla koni z Morskiego Oka!

Ważne! Akcja dla koni z Morskiego Oka!

Wszyscy wysyłamy maile – najlepiej z załączonymi zdjęciami z postu www.facebook.com/media/set/?set=pcb.1532274870361941&type=1 na adres: jozef.sadelski@zakopane.policja.gov.pl; jakub.rogozinski@zakopane.policja.gov.pl; jozefa.gasienica@zakopane.policja.gov.pl; wrdkwp@malopolska.policja.gov.pl; sekretariat@tpn.pl; gpm@mos.gov.pl
o treści:

“W załączniku przesyłam Zarządzenie Starosty Tatrzańskiego dotyczące organizacji ruchu na drodze powiatowej do Morskiego Oka na odcinku zamkniętym dla ruchu Palenica Białczańska–Włosienica. W związku z tym, że zarządzenie dopuszcza na tej drodze tylko ruch dorożek konnych proszę o dopilnowanie, by nie wjeżdżały na nią sanie konne (6 i 9 osobowe) i wozy konne (13 osobowe pojazdy).

Zgodnie z definicją PWN dorożka to:
„dorożka [ros.], lekki, 1- lub 2-konny pojazd używany do wynajmu (za opłatą) w komunikacji miejskiej; najczęściej 4-kołowy powóz ze składaną budą ze skóry nad 2-osobowym siedziskiem dla pasażerów i wąskim kozłem dla dorożkarza; w zimie funkcję dorożki pełniły niekiedy karety coupé lub sanie; dorożki wprowadzono w Rosji na początku XIX w.; obecnie dorożki stanowią atrakcję turystyczną, m.in. w Warszawie, Krakowie, Rzymie, Paryżu, Wiedniu. Na terenach dawnego zaboru austriackiego dorożki są zwane fiakrami.” (http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/dorozka;3893892.html)
“DOROŻKA – (ros.) w Rosji mały powozik do komunikacji miejskiej, w Polsce pojazd do wynajęcia, rozpowszechniony w XIX i XX w. Nazwa przetrwała do naszych czasów zamiennie używana z określeniem fiakier.” ŹRÓDŁO: http://www.muzeumgalowice.pl/galopedia/pojazdy-konne/dorozka
Słownik Encyklopedyczny Wydawnictwo Europa:
“Dorożka. Lekki pojazd konny do przewozu 1-4 pasażerów, przeważnie czterokołowy; początkowo odkryty, później ze stałym dachem. D. wprowadzono na pocz. XIX w. w Rosji
jako środek komunikacji miejskiej, później rozpowszechniły się w innych krajach; w Warszawie od 1814 wprowadzone przez przemysłowca Ledóchowskiego”
Zatem – zgodnie z zarządzeniem starosty tatrzańskiego, dotyczącym ruchu na odcinku drogi od Palenicy Białczańskiej do Włosienicy powinny poruszać się małe lekkie dorożki a nie wielkie ciężkie wozy zabierające obecnie jednokrotnie 13 osób (12 osób plus woźnica) lub sanie 6 czy 9-osobowe.
W związku z powyższym proszę o egzekwowanie obowiązującego prawa zgodnie z zapisami zawartymi w załączniku. „

Kontakt

Zapisz się na nasz newsletter
i otrzymuj najnowsze informacje.

Nasza społeczność na Facebooku Nasza społeczność na Facebooku

Ratuj Konie :
E-mail : info@ratujkonie.pl
Tel. : 797 649 508
BNP Paribas 19 1600 1462 1030 9079 0000 0025

Biuro :
Fundacja Międzynarodowy Ruch
na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16/39
03-772 Warszawa
www.viva.org.pl

KRS 0000135274
NIP 525-21-91-290
Regon 016409834

Ładowanie treści wpisu

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.