Badania 2009 - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva! Badania 2009 - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!

Badania 2009

W 2009 roku przeprowadzono pierwsze badania komisyjne koni pracujących na trasie do Morskiego Oka. Organizacje pozarządowe reprezentowały w nich Przystań Ocalenie (Komitet Pomocy dla Zwierząt) oraz Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Zwierzętom badano tętno, krew oraz wykonywano EKG. „Na podstawie samego EKG i tętna można już powiedzieć, że konie nie są w dobrym stanie. Wyniki tych badań – już po pierwszym przyjeździe koni z Palenicy Białczańskiej do Włosienicy – były w górnych granicach normy. W następnym podejściu były znacznie przekroczone. U niektórych koni stwierdziliśmy uszkodzenie mięśni” mówił wówczas Dominik Nawa z Przystani Ocalenie. Szymon Ziobrowski, wówczas pracownik TPN podkreślał w wywiadzie dla Tygodnika Podhalańskiego: „Zależy nam na tym, żeby na trasie do Morskiego Oka nie jeździły konie już wyeksploatowane”. Jest w tym myśleniu pułapka, a nawet dwie. Pierwszą jest to, że konie nie jeżdżą po tej trasie, ale na niej ciężko pracują ciągnąc wozy – dopóki myślenie o tym, jak ciężką konie pracę wykonują się nie zmieni, dopóty konie będą po trasie „jeździły”. Druga pułapka jest znacznie poważniejsza – TPN nigdy nie szukał przyczyn wyeksploatowania koni. Nie chciał tylko, aby opinia publiczna widziała na trasie konie wyeksploatowane pracą ponad siły, stąd urzędnikom zależało na wykluczeniu z pracy koni wyeksploatowanych, a nie na wykluczeniu zbyt ciężkiej pracy dla wszystkich koni.

Kontakt

Zapisz się na nasz newsletter
i otrzymuj najnowsze informacje.

Nasza społeczność na Facebooku Nasza społeczność na Facebooku

Ratuj Konie :
E-mail : info@ratujkonie.pl
Tel. : 797 649 508
BNP Paribas 19 1600 1462 1030 9079 0000 0025

Biuro :
Fundacja Międzynarodowy Ruch
na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16/39
03-772 Warszawa
www.viva.org.pl

KRS 0000135274
NIP 525-21-91-290
Regon 016409834

Ładowanie treści wpisu

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.