Pierwsze w historii zarzuty za znęcanie się koniem dorożkarskim w Krakowie - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva! Pierwsze w historii zarzuty za znęcanie się koniem dorożkarskim w Krakowie - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!
Pierwsze w historii zarzuty za znęcanie się koniem dorożkarskim w Krakowie

Pierwsze w historii zarzuty za znęcanie się koniem dorożkarskim w Krakowie

Dorożkarz Łukasz B. usłyszał zarzuty znęcania się nad koniem pracującym przy ciągnięciu dorożki w Krakowie. Koń Pilsner upadł w trakcie pracy w centrum krakowa w styczniu 2019 roku. Przez długi czas leżał na ulicy na mrozie, a właściciel nie udzielił mu żadnej pomocy ani nie zabezpieczył przed warunkami atmosferycznymi. Kilka dni później koń został poddany eutanazji, ponieważ leczenie nie przynosiło efektów.

Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście-Zachód postawiła mężczyźnie zarzuty znęcania się nad zwierzętami. Sprawa dotyczy dramatycznych wydarzeń ze stycznia 2019 roku z centrum Krakowa. 24 stycznia około godziny 13:00 przy ulicy Św. Jana w okolicy Muzeum Czartoryskich świadkowie zobaczyli kulejącego konia ciągnącego dorożkę. Zwierzę wkrótce się przewróciło, a reakcja powożącego wzbudziła wątpliwości w aktywistach Fundacji Viva! – Świadkowie zdarzenia przekazali nam filmy i zdjęcia z miejsca wypadku – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva! – Już po ich zobaczeniu byłam pewna, że koń cierpiał na mięśniochwat, choć nie jestem lekarzem weterynarii. Co więcej – wszystkie konie, które na przestrzeni ostatnich lat przewracały się podczas pracy w centrum Krakowa, cierpiały na tę chorobę, więc dorożkarze powinni wiedzieć jakie objawy daje ta choroba i jak należy postępować, kiedy się pojawią. Tymczasem powożący nie zrobił niczego, co należy zrobić w przypadku mięśniochwatu – tłumaczy. 

Właściciel konia nie wezwał lekarza weterynarii, a zwierzę leżało na ulicy przez około 1,5 godziny. W tym czasie nie udzielono mu żadnej pomocy, nie odizolowano od podłoża, nie zapewniono odpowiedniego okrycia, które przy temperaturze około -6 stopni Celsjusza mogłoby zapobiec wychłodzeniu. Dodatkowo – kiedy już przyjechał samochód do transportu konia – zwierzę wciągnięto do wnętrza po stromym trapie między innymi za sznurek zawiązany na szyi, co doprowadziło do jego podduszenia. Fundacja Viva! złożyła w tej sprawie w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. 

– Prokuratura nie przyjęła argumentów Fundacji i sprawę początkowo umorzyła – mówi adwokat Dorota Dąbrowska, reprezentująca Vivę – Na to umorzenie Fundacja złożyła zażalenie, w którym wykazywała braki i uchybienia w postępowaniu. Zażalenie zostało cześciowo uwzględnione przez Prokuraturę. W pozostałym zakresie trafiło do Sądu, który zdecydował o tym, że postępowanie w sprawie o znęcanie się nad koniem będzie kontynuowane i nakazał przeprowadzenie licznych czynności w sprawie – dodaje.

Dziś już wiadomo, że zgromadzony od tego czasu materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów znęcania się nad koniem Pilsner jego właścicielowi.  – Wiemy, że do akt wpłynęła opinia drugiego biegłego sądowego, ale z powodu pandemii jeszcze nie mogliśmy się z nią zapoznać – mówi Anna Plaszczyk – Domyślamy się jednak, że biegła lekarz weterynarii przyznała nam rację, skoro prokuratura postawiła właścicielowi konia zarzuty znęcania się nad zwierzętami – dodaje. Wciąż trwają też czynności wskazane przez sąd w postanowieniu z listopada ubiegłego roku w różnych innych wątkach tej sprawy.

Fundacja Viva pełni w tej sprawie rolę pokrzywdzonego. Przed sądem będzie wykonywała prawa pokrzywdzonego i będzie występowała jako oskarżyciel posiłkowy. 

Kontakt

Zapisz się na nasz newsletter
i otrzymuj najnowsze informacje.

Nasza społeczność na Facebooku Nasza społeczność na Facebooku

Ratuj Konie :
E-mail : info@ratujkonie.pl
Tel. : 797 649 508
BNP Paribas 19 1600 1462 1030 9079 0000 0025

Biuro :
Fundacja Międzynarodowy Ruch
na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16/39
03-772 Warszawa
www.viva.org.pl

KRS 0000135274
NIP 525-21-91-290
Regon 016409834

Ładowanie treści wpisu

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.