Konie wróciły na trasę do Morskiego Oka - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva! Konie wróciły na trasę do Morskiego Oka - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!
Konie wróciły na trasę do Morskiego Oka

Konie wróciły na trasę do Morskiego Oka

Transport konny do Morskiego Oka został wznowiony. Wytyczne Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zakopanem dopuszczają do przewozu 8 osób na wozie, pod warunkiem jego dezynfekcji i montażu dodatkowych osłon. Przy takim ładunku konie będą wciąż pracowały w przeciążeniu.

Pandemia Covid19 zatrzymała transport konny w Tatrach już 13 marca 2020 roku. Jednak 4 maja Tatry zostały ponownie otwarte dla turystów, a niedawno zakopiański sanepid wydał szczegółowe wytyczne dla przedsiębiorców wykonujących ten transport. 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem przyznaje, że rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie przewiduje wykonywania takich czynności, jak usługi transportowe wozami konnymi, ale w związku z podobieństwem tych usług formą do transportu zbiorowego, wydał wytyczne na podstawie rozdziału 8 ww. rozporządzenia.

Z wytycznych sanepidu wnika, że danym środkiem lub pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących, a osoby korzystające z transportu (w tym kierujący) mają obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego ust i nosa. W związku z tym na wozie konnym na trasie do Morskiego Oka określono maksymalną liczbę pasażerów na 8 osób i nakazano:

  • wozy wyposażyć w środki do dezynfekcji rąk oraz instrukcje prawidłowej dezynfekcji rąk; 
  • po każdym wykonanym transporcie dezynfekować ławy, siedziska, poręcze i inne miejsca mające bezpośredni kontakt z pasażerami, przy czym należy pamiętać, że od zakończenia dezynfekcji musi minąć rekomendowany przez producenta preparatu dezynfekcyjnego czas; 
  • na czas epidemii usunąć z wyposażenia wozów koce, skóry i inne tekstylia, których nie można na bieżąco dezynfekować; 
  • personel zajmujący się płatnościami wyposażyć w środki ochrony osobistej, tj. jednorazowe rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji rąk. 

Trudno nam sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała dezynfekcja drewnianych wozów konnych, w dodatku wykonywana na terenie parku narodowego. Dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski, podczas konferencji prasowej 22 kwietnia 2020 roku mówił, że na terenie Tatr nic nie będzie dezynfekowane, w związku z czym cała infrastruktura tatrzańska, w tym ławy i ławostoły, nie powinna być używana. 

Dodatkowo przypominamy, że przy 8 osobach na wozie, obciążonym dodatkowo przegrodami pomiędzy ławami, wciąż dochodzi do przeciążania zwierząt ładunkiem w sposób oczywisty nieodpowiadający ich kondycji, a więc transport ten jest niezgodny z przepisami ustawy o ochronie zwierząt. 

Apelujemy, żeby nie korzystać z transportu konnego i nie płacić za cierpienie zwierząt. Spacer do Morskiego Oka zajmuje około 2 godziny i 20 minut, a trasę z powodzeniem pokonują samodzielnie dzieci, osoby starsze oraz niepełnosprawni. 

Kontakt

Zapisz się na nasz newsletter
i otrzymuj najnowsze informacje.

Nasza społeczność na Facebooku Nasza społeczność na Facebooku

Ratuj Konie :
E-mail : info@ratujkonie.pl
Tel. : 797 649 508
BNP Paribas 19 1600 1462 1030 9079 0000 0025

Biuro :
Fundacja Międzynarodowy Ruch
na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16/39
03-772 Warszawa
www.viva.org.pl

KRS 0000135274
NIP 525-21-91-290
Regon 016409834

Ładowanie treści wpisu

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.