Badania koni z Morskiego Oka – 2014 - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva! Badania koni z Morskiego Oka – 2014 - Ratuj konie | Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!
Badania koni z Morskiego Oka – 2014

Badania koni z Morskiego Oka – 2014

Badania koni rozpoczęły się od kontroli Jawora, konia który upadł na drodze z Morskiego Oka. Jawor jest w trakcie 9-dniowego L4 dlatego nie mógł wziąć udziału w normalnym badaniu wydolnościowym, które odbywa się po 45 minutowym ciągnięciu wozu pod górę, na Polanie Włosienica.
Jawor ma stwierdzoną arytmię serca i wczorajsze badanie potwierdziło chorobę.

Temperatura podczas badania nie przekraczała dwudziestu paru stopni, a na górze momentami było dosyć chłodno. Chociaż na popołudnie zapowiadane były burze, nie czuło się tego w powietrzu, a opady deszczu były niewielkie. Dodatkowo liczba turystów była znacznie mniejsza niż w te ciężkie dla koni dni. Wozy wjeżdżały na górę niedociążone, czasem puste.

Do badań stawiło się 58 koni, nie licząc Jawora – do badań nie zostały podstawione prawie 30 koni. W czerwcu do ponownego przebadania z powodu mniejszej wydolności zostało zakwalifikowanych 6 koni, trzy z nich stawiły się wczoraj, trzech fiakrzy nie przywieźli, w tym konia T-Karino, o którym dalej. Dwa konie zostały przedstawione jako konie do ponownego badania, ale nie były jako takie wpisane na naszej liście.

Koń T-Karino w 2013 miał najgorsze wyniki CK – kinaza kreateninowa – 1050, a norma jest ok. 200. W czerwcu 2014 jego wyniki były niepokojące i dlatego miał się zgłosić do badania wczorajszego. Ale nie został zgłoszony. Jego właściciel kilkakrotnie przejeżdżał stację badawczą mówiąc, ze koń był badany przez Tischnera. Sytuacja jest niejasna.
22 czerwca w internecie pojawiło się nagranie z kulejącym koniem. Udało nam się ustalić, jaki to jest koń i kto jest jego właścicielem. Został wezwany do stawienia się na badaniach, ale niestety nie pojawił się na Włosienicy.

Podsumowując:
Konie podstawione wczoraj do badań były dobrze utrzymane i zadbane. Natomiast nie podoba mi się to, że fiakrzy nie dbają o kondycję swoich „pracowników” nie zapewniając im treningu przed ciężką pracą. Nie każdy koń jeżdżący w zaprzęgu ma do takiej pracy predyspozycje. Problemem koni z Morskiego Oka nie jest to, że są one celowo maltretowane, jak mówią niektórzy.


Ich problemem jest to, że pracują w bardzo trudnych warunkach, czasem ponad swoją siłę, a w „nagrodę” za ciężką pracę zamiast na emeryturę – jadą do rzeźni. Ale większość z tych koni odchodzi po cichu. Oczywiste jest to, że w dniach takich badań jak wczorajsze większość koni będzie się świetnie prezentować, po tym jak w przyjemny – niezbyt gorący dzień wjadą pustym wozem na górę – jednokrotnie. Mogę się tylko domyślać jak wyglądałyby wyniki badań po całym dniu pracy, kiedy zaprzęgi zrobią już kilka kursów. Chętnych do jazdy wozem jest bardzo wielu. I to tacy „wygodniccy” właśnie odpowiadają za los koni, które po kilku sezonach wymieniane są na nowsze egzemplarze. Na wczorajszych badaniach był tylko jeden weteran Morskiego Oka, pozostałe konie pracują tam dopiero 2-3 sezon, to mówi samo za siebie.

Wynik wczorajszego spotkania komisji to wycofanie trzech koni z pracy – Jawor, Posejdon i Ural. Są to wyniki nieoficjalne, czekamy na publikację TPN.

Kontakt

Zapisz się na nasz newsletter
i otrzymuj najnowsze informacje.

Nasza społeczność na Facebooku Nasza społeczność na Facebooku

Ratuj Konie :
E-mail : info@ratujkonie.pl
Tel. : 797 649 508
BNP Paribas 19 1600 1462 1030 9079 0000 0025

Biuro :
Fundacja Międzynarodowy Ruch
na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16/39
03-772 Warszawa
www.viva.org.pl

KRS 0000135274
NIP 525-21-91-290
Regon 016409834

Ładowanie treści wpisu

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.